koptitel

W&S-bureaus als impresario’s voor kandidaten?

Eerder deze week bleek uit een onderzoek dat kandidaten ontevreden zijn over werving- en selectiebureaus. In het gevecht om de schaarse kandidaten schroeven sommige bureaus hun ambities juist op. Zij presenteren zich als impresario voor de kandidaten.

Drie op de vijf kandidaten zijn ontevreden over de werkzaamheden van werving- en selectiebureaus. Dat blijkt uit een onderzoek van werving- en selectiebureau Talentdesk onder bijna 900 hoger opgeleide werknemers.
Andere gegevens uit het onderzoek: bijna zeven op de tien ondervraagden denken dat de bureaus de eigen beloning bij een bemiddeling belangrijker vinden dan de persoonlijke ontwikkeling van de kandidaat. En volgens 40 procent hebben de bureaus weinig tot matig kennis van het vakgebied waarin de werknemer actief is.

Een andere bron voor frustatie is het gebrek aan nazorg en feedback als kandidaten niet in aanmerking komen voor een vacature. Naar aanleiding van een vraag hierover houdt Intermediairs loopbaancoach Els Ackerman het simpel op: “Natuurlijk bestaan er selecteurs die duidelijke feedback geven zodat je weet wat je kunt veranderen of verbeteren om meer kans te maken. Maar het gemiddelde bureau spendeert geen extra tijd aan een kandidaat aan wie ze niet kunnen verdienen.”

Terwijl het overgrote deel van hoger opgeleide werknemers ontevreden is over de diensten die zij leveren, vechten de werving- en selectiebureaus met elkaar om de schaarse kandidaten. Daarbij proberen bureaus deze werknemers voor de hele loopbaan aan zich te binden. Bijvoorbeeld door hun kandidaten coaching aan te bieden in het eerste jaar van een nieuwe baan.
In Elsevier van deze week komt Ron Jansen van werving- en selectiebureau Ebbinge & Company aan het woord: “Wij voelen ons meer de impresario van kandidaten. Zij krijgen gedurende hun hele loopbaan advies.”

Welke werving- en selectiebureaus zijn echt in staat deze impresario-ambitie waar te maken? Is dit alleen weggelegd voor bureaus die zich richten op het topsegment? Of krijgen alleen de topkandidaten deze begeleiding als ze hun loopbaanzaken exclusief laten behartigen door het werving & selectiebureau?

19 reacties op “W&S-bureaus als impresario’s voor kandidaten?”

  • Bas zei:

    @Cor: er zijn twee, kleinere, bureaus waar ik goede verhalen over hoor. De één is E-People (Full disclosure, sinds kort inderdaad klant van me). De ander is Mediaflex waar ik vandaag weer een lang gesprek had over hoe kandidaten behandeld dienen te worden. Ze zitten daarbij helemaal op mijn lijn wat betreft nazorg (ze bellen een kandidaat na zijn eerste week even, na twee maanden en houden enkele keren per jaar contact). Ook doen ze intakes (ook in deze markt) zonder dat er meteen een vacature open staat. Bij beide heb ik al jaren een goed gevoel (ook voordat ik zaken met ze deed), in tegenstelling tot de bureaus met wie ik ooit gesproken heb voor bemiddelding (toen ik nog niet zelfstandig was en als kandidaat op zoek was).

    Het statement dat 7 van de 10 denkt dat het bureau ze vooral wil doorschuiven geloof ik meteen. Zeker onder IT’ers hebben bureaus doorgaans een hele slechte naam. Recente quote: ‘tje, dat bureau wil me gewoon zo snel mogelijk naar een werkgever, boeit ze niet of ik gelukkig ben, sterker, als ik niet gelukkig ben hebben ze dat het liefst, dan kunnen ze me meteen weer doorschuiven en nog een keer aan me verdienen’ aldus een IT’er met wie ik daar over sprak.

  • Jorrit Blok zei:

    Bureaus werven natuurlijk voor meerdere bedrijven. Ze hebben voor elke functie een shortlist nodig van kandidaten die mogelijk in aanmerking zouden kunnen komen, dus het is een behoorlijke instuif bij zo’n bureau. Door de bank genomen wordt bij een gemiddeld bureau met aanzienlijk grotere volumes gewerkt dan op de personeelsafdeling van een gemiddeld bedrijf.

    Daardoor lopen ze ook wat meer de kans fouten te maken en daarop te worden afgerekend. Het is daarnaast naar mijn beleving ook de markt die dit in de hand werkt. Doordat “eind klanten” geen commitment af willen geven aan de professional die ze helpt een vacature in te vullen, wordt die recruiter gedwongen om een verdeel en heersstrategie te voeren. Hij loopt namelijk altijd het risico wél een goede kandidaat voor te stellen, maar net door zijn concurrent te worden afgetroefd. Ook om die reden is dus de case-load bij zo’n recruiter veel hoger dan bij een corporate recruiter. Echter, bij de eind klant beschikt men vaak niet over de mentaliteit om de juiste kandidaat van de markt te trekken, heeft men geen prioriteit voor de zaken die door de externe recruiter voor ze worden opgelost en dus krijgen ze met hun -vaak wat passieve- houding niet de juiste kandidaten binnen.

    Het is vervolgens mij ervaring, dat mede door het gebrek aan aktiviteit en commitment bij de eind klant, de externe recruiter wordt geconfronteerd met een situatie waarin hij/zij geen feedback krijgt op de voorgestelde kandidaten. Daardoor blijft regelmatig de afwijzing cq. uitnodiging naar de kandidaat “in de lucht hangen”. Wanneer men dan eindelijk een uitnodiging heeft gerealiseerd krijgt men van de hr-persoon vaak weer te laat een terugkoppeling.

    Het is niet om het goed te praten, maar het betreft hier mensen die zich vaak in een niet te benijden situatie bevinden. Kandidaten die regelmatig niet terugkoppelen, niet op afspraken komen opdagen, klanten zonder commitment en ga zo maar door.

    In mijn beleving zou het een enorme verbetering betekenen wanneer de recruitment organisatie zichzelf beter en duidelijker verkoopt naar de klant. Een -mogelijk tijdelijke- exclusiviteit voor een bepaalde vacature levert al veel meer commitment op dan een “ja, je mag wel meezoeken”. Het vooruit door de klant laten betalen van een deel van de fee sterkt de recruiter nog meer in de focus op de dienstverlening.

    Tenslotte ken ik heel veel IT-recruiters die érg veel verstand van de materie hebben, maar foutievelijk in een rol zijn terechtgekomen waarin ze ook ondernemer moeten zijn. En daar zijn ze dan vaak wat minder goed in. Een beetje herverdeling van de taken op de markt (samengaan van goede ondernemers en inhoudelijk sterke consultants) zou ook een heel grote verbetering teweeg kunnen brengen. Echter, in een markt zoals deze, denkt iedereen die -juist- inhoudelijk veel van het vakgebied weet een heel behoorlijke recruiter te kunnen worden. Dus beginnen ze in hun eentje, missen de ambitie om te groeien en dus te investeren in communicatie en commercieel sterke partners of medewerkers en een probleem is geboren.

    Voor de eenzame cowboy zou ik dus ook een situatie adviseren waarin men ofwel inhouse ad interim gaat werken, ofwel waar men zich helemaal aan één of twee klanten commit in plaats van zoveel mogelijk vacatures in behandeling te nemen op basis van no-cure no pay. Die laatste situatie is “the root of all evil” naar mijn mening.

  • Jorrit Blok zei:

    Tot slot een stelling die ik ook al eens tegen Frank Roders heb aangehouden (die bezig is met een opleiding voor recruiters)…

    “Recruitment is geen vak. Bijna niemand die uiteindelijk in die rol beland zal toen hij op het VWO zat hebben gedacht recruiter te worden. Veel van de mensen die het vak beoefenen zijn er niet voor opgeleid of hebben een P&O opleiding, die feitelijk bijna haaks staat op de competenties die een goede recruiter moet hebben”.

    Laten we dáár eens iets aan doen. Een goede opleiding, een goede “branding” van “het vak” en over een aantal jaar zou de situatie best aanzienlijk verbeterd kunnen zijn.

  • Zelf werven, bespaar veel geld | Recruitment Matters zei:

    [...] staat dan nu nog meer dan ooit vast: begin met zelf te werven. Al helemaal als je weet dat, zoals personeelsnet schrijft: “Drie op de vijf kandidaten zijn ontevreden over de werkzaamheden van werving- en [...]

  • Bas zei:

    Jorrit: het laatste ben ik het helemaal met je mee eens. Recruitment is nog geen vak en zou dat wel moeten zijn. Het is ook een discipline die niet thuishoort bij HR, het is eerder marketing, maar eigenlijk gewoon iets dat los staat en bij beide thuis hoort. En een goede opleiding of afstudeerrichting, als onderdeel van P&A studies vrees ik, zou een eerste goede zet zijn.

    Verder ben ik het niet helemaal met je eens dat de W&S bureaus in een vervelende situatie zitten. Ze hebben het er natuurlijk zelf naar gemaakt door ook zelf te sturen op kwantiteit in plaats van kwaliteit. Maar wat je aangeeft heb je gelijk in: het grootste probleem ligt bij de eindklanten. Niet dat ze geen commitment afgeven, maar dat het geen prioriteit heeft. Indien dat wel het geval zou zijn, kan je veel geld besparen en veel succesvoller zijn. Zoals b.v. SAB Miller op ERE liet zien.

    Het probleem zit bij de eindklanten en er zijn teveel bureaus die daar maar al te graag gebruik van maken.

  • Jorrit Blok zei:

    Het probleem “dat de recruiters zelf gecreëerd hebben, zit voornamelijk in de verkoop-skills en de marketing van die bureaus zelf. Een recruiter met een beetje lef zegt gewoon tegen zijn opdrachtgever: als je zaken met me wilt doen, doe ik het exclusief. Anders gaat mijn naam naar de knoppen en lever ik jou slechte kwaliteit. Kwestie van volwassen zaken doen. Dus…mee eens.

  • Bas zei:

    Inderdaad, dat is deel twee. Waar ik meer op doelde is dat als je zegt: exclusief of niet, je ook zeker moet weten dat je kan leveren. Daar garanties op geven. Ik heb daar wel eens een discussie met een recruiter over gehad. Hij wilde exclusief, dus ik zeg: goed, dan wil ik zekerheid dat we over maximaal 3 maanden (lijkt me aardige termijn) iemand hebben. Ja, dat wist hij zeker dat zou lukken. Dus ik vroeg hem dat zwart op wit te zetten en het risico dat het niet lukte op zich te nemen, zo iemand leverde al snel een marge van een paar duizend euro per maand op. Dus elke maand na de 3 maanden verwacht ik dan een paar duizend euro als de man niet levert. Nou, hij liep hard weg, want garanties zijn boterzacht.

    Want wat dat aangaat Jorrit, staan we vrees ik lijnrecht tegenover elkaar: ik geloof totaal niet in exclusiviteit. Die kan je enkel aangaan als die partij ook zekerheden biedt, en dus bereid is risico daarvoor te nemen.

  • Jorrit Blok zei:

    Voor jou als “professioneel bemoeial” zou het trouwens mogelijk wel een leuke aktie zijn om een “recruitment mystery guest” onderzoekje op te zetten. Publiceer de resultaten en je hebt een kwaliteits-index. Iets waar best behoefte aan zou kunnen zijn.

    hmm..heb ik me daar wel een leuk ideetje over. wij beheren natuurlijk ettelijke honderden recruitment websites. als ik daar nou eens een stemknopje op zou zetten…rate de service van dit bureau..

  • Jorrit Blok zei:

    Dat het zo is of hoe het zou moeten zijn twee dingen. Ik ben het wel met je eens dat de meeste mensen boterzachte garanties geven. Ik zou je bijvoorbeeld niet garanderen dat jij er één aanneemt, daar ben je zelf bij. Maar een garantie dat ik 3 geinteresseerde, gemotiveerde en gekwalificeerde kandidaten kan aanbrengen is op zich wel te geven. Ik zal je eens voorstellen aan John Kilvington. Die laat zich vóóraf de hele fee betalen en garandeert áltijd resultaat. Hij vliegt er voor de wereld over, maar hij zegt: “ik lever altijd, want vanaf het moment dat ik een keer niet lever, betaalt niemand me meer vooruit”. John werft internationaal General Managers voor o.a. Nokia en vangt voor zo’n bemiddeling ongeveer 30.000 pond.

  • Marc Drees zei:

    Het impressario statement van Ebbinge is angstig dichtbij de fictie die Cap Gemini 12 jaar geleden presenteerde. Als Cap Gemini toen gaat Ebbinge er op dit moment blijkbaar vanuit dat zij werkelijke kennis van het vakgebied heeft.

    Feit is dat het gros van de recruiters, ongeacht het niveau van de bemiddelde functie, buitengewoon weinig kennis van een bepaald vakgebied hebben. En ze dienen zich die arrogantie ook niet aan te meten.

    De door Jorrit aangehaalde John Kilvington is het goede voorbeeld. Hij leeft van plaatsingen, maar heeft een tevens een reputatie op te houden. Anders krijgt hij sowieso geen nieuwe opdrachten. Het vakgebied interesseert hem niet, en hij zal ook niet die illusie willen geven. Hij levert de juiste kandidaat. Niet meer, en niet minder.

    Schoenmaker, hou je bij je leest.

  • Bas zei:

    @Jorrit: klinkt als een interessante man, die John Kilvington. En ik sta altijd open voor verdere professionalisering van de markt, als ik mijn steentje daar aan kan bijdragen. Alleen het hoe is natuurlijk een vraag, want dan kom je zonder twijfel op de discussie: wat is kwaliteit. Als je gaat mystery shoppen moet je harde criteria hebben, die moet je op laten stellen door de opdrachtgever. Want wat ik belangrijk vind aan een recruitmentbureau, kan voor jou heel anders zijn.

    Moeten we binnenkort eens over bomen. Wordt tijd voor die kop koffie.

  • Cor zei:

    Een interessante discussie.

    In het verleden heb ik als opdrachtgever gewerkt op basis van exclusiviteit. Werken met een bureau waarin je alle vertrouwen hebt op basis van exclusiviteit, is voor een opdrachtgever de meest overzichtelijke situatie.
    Heb daarbij overigens weleens meegemaakt dat het bureau niet kon leveren, vervolgens zijn we met een ander in zee gegaan. Het werd toen overigens alsnog ingewikkeld. Omdat bleek dat sommige kandidaten bij beide bureaus stonden ingeschreven.

  • Cor zei:

    Blijven nog twee vragen over:

    1. Hoe herkent een opdrachtgever een goed werving- en selectiebureau?

    2. Aan welke eisen moet de opdrachtgever voldoen voor een bevredigend verloop van de werving en selectie?

  • Jorrit Blok zei:

    @Bas
    Op het blog van Ann de Jonghe een paar statistieken die ze uit amerika heeft meegebracht. Daar zie je dus dat 3 maanden gemiddeld genomen niet eens genoeg is voor een succesvolle opdracht :)

    http://andejonghe.blogspot.com/2007/10/feedback-kennedy-executive-search.html#links

  • Jorrit Blok zei:

    @Cor
    Ik werk zelf in de regel met twee bureau’s. Het ene levert elke keer de juiste kandidaat binnen enkele weken (ik heb echt al 5 toppers binnen 2 maanden binnen gehaald via dat bureau), het andere levert he-le-maal niet. Nu lijkt het mij echt een kwestie van prioriteit geven. Het bureau dat levert is van een ex-werknemer van mijn bedrijf. Hij is nog maar net begonnen, maar wéét dat als hij bij mij de juiste mensen aanlevert, ik hem netjes ga betalen voor zijn werk. Dat lijkt hem de juiste dosis commitment te geven en met een beetje talent (of in zijn geval mogelijk veel talent), is hij in deze markt dan toch in staat mij echt goede mensen te leveren (voornamelijk een match op personality vind ik belangrijk).

    Het bureau heet trouwens Link6, de eigenaar Michiel Paes http://www.link6.nl. Het andere bureau zal ik hier niet noemen.

  • Recruitment heeft een imago probleem | Recruitingfacts.nl zei:

    [...] bijvoorbeeld te lezen in een discussie op Personeelsblog heeft voornamelijk agency recruitment een behoorlijk slechte naam. Let wel, het is slechts een [...]

  • Jorrit Blok zei:

    Zie ook het artikeltje dat ik zojuist op recruitingfacts heb gepubliceerd:
    http://www.recruitingfacts.nl/2007/11/19/recruitment-heeft-een-imago-probleem/#more-90

  • DRE tip 6: Het sollicitatie proces | RecruitmentMatters zei:

    [...] me vaak af waarom W&S bureaus wel kunnen leveren, terwijl de meerderheid van de Nederlanders ontevreden is over hun dienstverlening. Ik kan het u denk ik ook wel weer vertellen. Het proces om je in te [...]

  • Sander zei:

    Persoonlijk denk ik dat het probleem eigenlijk bij de “eindklant / opdrachtgever” ligt. Je kan als het ware zeggen dat zij het recruiten uitbesteden/outsourcen aan een (W&S) buro, maar er vanaf het eerste moment niet de zekerheid (100%) in hebben dat het daadwerkelijk gaat werken en/of lukken de juiste mensen binnen te halen. Ik moet nog een grote jonge spreken die op die basis zijn IT afdeling zou uitbesteden……

    Als het probleem bij de eindklant / opdrachtgever ligt dan moet daar dus iets gedaan worden om de kwaliteit te verbeteren. Dus betere HR processen en absoluut de juiste mensen op de juiste plaats. Ik heb zelf diverse trajecten gezien en ‘gelopen’ in de afgelopen jaren en heb van zeer nabij gezien en meegemaakt hoe belangrijk het is dat een corporate recruiter of hr afdeling op de juiste manier functioneert. Hierbij zijn de opmerkingen zoals eerder geplaatst over ‘markting’ en ‘verkoper’ zeker op zijn plaats.

    Persoonlijk denk ik dat een goede recruiter vooral iemand is die ‘proeft’ wie of wat de mens achter de kandidaat is en dit kan onder andere door goed competentie management worden bereikt, techniek of een ‘kunstje’ kun je leren, maar iemands persoonlijkheid is niet in 4 maanden aan te passen. Verder is het aan de recruiter om het beste naar boven te halen tijdens een gesprek en hier is kennis en kunde zeker van belang. Ik weet zeker dat er vele recruiters rondlopen die volgens mij zelf niet eens de functie inhoud van de vacatures zou kunnen omschrijven dan wel uitleggen !! Veel ICT recruiters weten echt niet het verschil tussen een Applicatie Beheerder en een Applicatie Ontwikkelaar of een Systeem Ontwikkelaar en een Systeem Analist.

    Nog genoeg werk te doen.

  • Plaats een reactie


    .