Teveel aandacht voor recruitment?
Personeelslog en andere weblogs op P&O-gebied besteden te veel aandacht aan recruitment. Dat is tenminste de mening van Brisk-weblog.
Te veel artikelen over recruitment en te weinig over andere HR-onderwerpen? Wat is jouw mening?
Het is waar: HRM gaat over zoveel meer dan alleen de instroom van werknemers. Personeelslog signaleert en becommentarieert nieuwe ontwikkelingen in het vakgebied. En met de huidige krappe arbeidsmarkt gaat de meeste aandacht al snel naar recruitment. Ook al omdat dit het meest zichtbare is van alle HR-inspanningen.
Wat vind jij?
Heeft Personeelslog teveel recruitment-artikelen? Welke onderwerpen uit het brede HRM-vakgebied mis je? Welke trends? Waarover wil jij lezen in Personeelslog?
Geef je mening door een reactie te plaatsen onder dit bericht of door een e-mailtje te sturen naar personeelslog@gmail.com.
|

Monday 25 February 2008 om 21:18
Goed initiatief Cor, dappere vraag. Persoonlijk kom ik hier niet teveel recruitment tegen. Wel veel – maar daar maak ik mijzelf ook schuldig aan. Recruitment is ‘hot’ en belangrijk binnen een krappe arbeidsmarkt, er wordt veel over geschreven en daarom is het makkelijk er iets over te schrijven.
Natuurlijk hangt dit ook samen met de vraag.
Persoonlijk heb ik me voorgenomen meer over organisationele onderwerpen en algemeen HR te schrijven.
Monday 25 February 2008 om 22:44
Het is natuurlijk ook het onderwerp wat het meeste in beweging en ‘hot’ is. Het domineert de P&O agenda. Op het moment dat het minder zal gaan met de economie, zal het mogelijk gaan over ontslag, reoganisatie en reintegratie.
Maar leeftijdsbewust personeelsmanagement, POP’s, binden & boeien zijn natuurlijk ook interessante onderwerpen. Komt trouwens impliciet ook weer neer op recruitment.
Monday 25 February 2008 om 23:08
Binden en boeien vind ik een interessant onderwerp. Vooral omdat het zoveel omvattend is.
Hebben jullie suggesties voor thema’s die hierbinnen passen? En voor informatiebronnen?
Monday 25 February 2008 om 23:17
Ik leg het even neer bij Martijn en Willemijn. Zij geven Masterclasses binden en boeien; http://www.amc-academie.nl/?Expert_Masterclasses:Binden_%26amp%3B_Boeien
Ook heeft Mediaplaza daar sessie over. Mogelijk dat daar ook een interessant aanknopingspunt ligt,
Monday 25 February 2008 om 23:36
Het nadeel van binden & boeien is natuurlijk de onzichtbaarheid van het onderwerp in tegenstelling tot campagnes, advertenties, virals en recruitmentsites. Binden & Boeien gebeurt (of zou moeten gebeuren) binnen organisaties en blijft veelal uit het zicht.
Desondanks is het de basis voor je ook maar extern kunt gaan. Werken aan employer branding begint bij de eigen identiteit van de organisatie: dat wat je werkelijk bent als werkgever. Niet minder, maar zeker ook niet mooier gemaakt. Maar ook interne referrals werken alleen maar als medewerkers goed in hun vel zetten en betrokken zijn bij de organisatie. En naarmate je mensen beter en langer weet te binden en boeien, heb je minder verloop, dus minder recruitmentinspanningen nodig.
Interessante onderwerpen zijn bijvoorbeeld: betrokkenheid, rol van direct leidinggevende bij B&B, leeftijdsbewust binden & boeien, divers binden & boeien etc.
Monday 25 February 2008 om 23:41
@Cor (en Martijn)
Naast het probleem dat Martijn noemt (zichtbaarheid) denk ik dat er ook een probleem zit in de meetbaarheid van binden en boeien. Ik hoor managers al denken: “Okay: mijn werknemers zijn geboeit: hoeveel % kan ik besparen op werving&selectie?”.
Ik denk dat het moeilijk meetbaar te maken is hoe goed het boeien werkt. Wel denk ik dat het zeer waardevol is (vanuit ethisch standpunt, maar ook voor het bedrijfsresultaat in de vorm van productiviteit en vermindering in verloop).
Martijn wat is jouw visie op de meetbaarheid van binden & boeien?
Tuesday 26 February 2008 om 05:01
Nooit gedacht dat wij effect hadden, maar toch: op HRlog na 10 dagen (!) radiostilte (wintersport?) dit bericht: http://www.hrlog.nl/2008/02/25/je-nieuwe-werkgever-is-nogal-veeleisend/
Ook Personeelslog rapporteert weer eens over wat anders: http://www.personeelslog.nl/2008/02/25/andere-verhoudingen-door-leger-freelancers/#more-674
Dank!
Tuesday 26 February 2008 om 09:19
@Chris: Binden & Boeien an sich is lastig meetbaar, maar op basis van onderzoek naar zaken als medewerkerstevredenheid, betrokkenheid, motivatie, betrokkenheid maar ook verloopcijfers kun je het wel degelijk meetbaar maken en erop sturen.
Ook is er een positief verband tussen medewerkerstevredenheid – klanttevredenheid – omzet. Dit is vooral meetbaar in de retail. Maar volgens mij in Nederland nog nooit gedaan. De voorbeelden die ik ken, komen uit de VS (Sears). Dit laatste is natuurlijk ‘hogeschoolaccountability’ waarbij je niet alleen HR-gerelateerd meet, maar ook nog de koppeling maakt met de business, want daar doe je het als HR uiteindelijk voor.
Tuesday 26 February 2008 om 19:35
Recruitment omvat zoveel meer dan alleen het werven van nieuwe medewerkers. Een goede recruiter kijkt ook naar andere factoren die een rol spelen, zoals inderdaad binden en boeien, opleiden, talent development, verloop, werkdruk, verzuim waardoor nieuwe vacatures ontstaan. Cultuur, competenties etc. En door ontgroening, vergrijzing en een aantrekkende economie is recruitment inderdaad een belangrijk speelveld binnen HR. Zelf zou ik wel eens meer willen weten over wat bedrijven nu al doen met toekomstige vergrijzing, hoe richten ze leeftijdsbewust personeelsbeleid in? Als ik in mijn persoonlijke omgeving navraag doe dan blijkt dit nog zeer beperkt te zijn.
Sunday 2 March 2008 om 15:27
Tja, ik beschouw recruitment ook niet als iets losstaands van de rest. Binden en boeien is natuurlijk ook een belangrijke issue, waar ik grappig genoeg in recruitment trainingen ook over praat. Waarom? Omdat werven om ze meteen eruit te laten zo zinloos is.
Nadeel is dat je doorgaans niet kan meten hoeveel het echt opbrengt. Immers, was die medewerker anders wel weggegaan? En als we verloopcijfers vergelijken van jaar op jaar, welke andere factoren spelen daar mee?
Vind het alleen een beetje onzinnig om te roepen dat het allemaal over recruitment gaat. Het is momentee dé issue op HR gebied, like it or not. En er valt veel onder. Diversiteitenbeleid en de cultuurverandering in de organisatie is mede ingegeven vanuit recruitment. Binden en boeien is inderdaad lastiger om meetbaar te maken en over te schrijven, maar toevallig heb ik op recruitmentmatters net een stukje geschreven (op RECRUITMENTmatters nota bene) over de OS actie van VNU media (voor ik dit artikel las overigens), waarbij ik juist jammer vind dat er geen recruitment actie bij zit.
Leeftijdsbewust personeelsbeleid is ook iets dat niet ingegeven zou moeten worden vanuit recruitment, maar dat vaak wel wordt. Tja, het vinden van mensen is momenteel de belangrijkste issue, dus er is meer te winnen elders, maar meer te verdienen hiermee
Sunday 2 March 2008 om 15:39
Integratie van recruitment in processen. Daar zou ik wat meer over willen lezen. Ik denk dat ik daar mijn volgende blog over ga schrijven.
Zoals hierboven al wordt gesteld is recruitment heel breed, mee eens. HR is nog breder, logisch. En meetbaarheid is een probleem, duidelijk. Volgens mij vervalt er vervolgens ook nog een wereld te winnen in de overgang van het aannemen naar het werknemer-zijn. Dat is een aspect van het binden&boeien dat ik helaas nog weinig belicht heb gezien.
Misschien ligt dat aan mij, als iemand daar een leuk blog over weet hoor ik het graag.
Het probleem als je aparte recruiters hebt, wat overigens zeker voordelen biedt, is dat de aangenomen persoon, nadat hij de organisatie binnenkomt, weer bij iemand anders terecht komt die hem rond moet leiden / op weg moet helpen. Ik kan me goed voorstellen dat die bezigheden er bij inschieten in veel organisaties, terwijl dat een belangrijke kans is om een werknemer te binden.
Sunday 2 March 2008 om 17:01
Recruitment is een HR proces, hoewel het natuurlijk net zoveel marketing als HR is. Dat is altijd het nadeel van recruitment.
En ja, HR en personeel gaat over meer. Daar waar dit natuurlijk allemaal dus teruggrijpt in recruitment. Immers, slecht betalen is een reden ergens niet te gaan werken, maar is op zich geen recruitment proces.
Dus HR is breder dan recruitment. Zeker. En er is over meer te schrijven. Kennismanagement bijvoorbeeld is ook veel aan bod gekomen op HRlog, als je praat over weblogs voor medewerkers. Dat heeft ook een recruitment insteek en dan blijft dan vaak hangen.
Verder zijn we bij HRlog altijd veel op zoek geweest naar mensen die konden schrijven over andere onderwerpen dan enkel recruitment. Helaas hebben we die eigenlijk zelden of nooit gevonden. Tenminste, geen goede.
Overigens Chris is het als het goed is niet de recruiter die werft, daar hoord de lijn manager altijd primair bij te zitten.
Sunday 2 March 2008 om 17:04
@Bas
Het is inderdaad moeilijk om mensen te vinden die over veel andere onderwerpen schrijven, dat merk ik voor Expand ook. De recruiters zijn online, of in ieder geval meer dan ‘gewoon HR’, online is voor recruiters blijkbaar meer nodig dan voor ander HR personeel. En dus is het makkelijker om recruiters te vinden. Verder is RC de afgelopen periode erg hot geworden.
Mee eens, dat de lijnmanager er bij hoort te zijn. Laatst las ik nog een onderzoek dat kandidaten liever de manager spreken dan de recruiter. Niet dat onderzoeken heel veel zeggen, maar ik kan me goed vinden in het idee. Echter bleek in de praktijk dat dit vaak niet het geval was.
De lijnmanager is vervolgens de persoon om de kandidaat rond te leiden lijkt me. Dus als hij inderdaad bij het gesprek aanwezig is, zou de introductieperiode een stuk beter verlopen.
Tuesday 4 March 2008 om 15:06
Uit ervaring weten wij dat een goede wervingsprocedure en aandacht voor het recruitment proces zijn vruchten afwerpt. Het is in een maatschappij waar de concurrentie toeneemt erg belangrijk dat de kwaliteit van personeel op een hoog niveau blijft. In vergelijking met een aantal jaren terug is kwaliteit bij nieuw personeel niet altijd meer vanzelfsprekend. Naar mijn mening kan er daarom nog veel verbeterd worden aan het selectieproces. In een goede selectieprocedure wordt onder meer grondig onderzocht welke uitdagingen in een functie zitten, nu en op termijn. Vaak is dit niet voldoende helder. Niet voor de werkgever, maar ook niet voor de potentiele medewerker. Als uitdagingen overeenkomen met de kwaliteiten en waarden van het toekomstig personeel, is het ook makkelijker om mensen te binden en boeien.